
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych służy do gromadzenia i przetwarzania informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów obowiązanych do zgłoszenia się do CRBR oraz informacji o osobach uprawnionych do dokonania zgłoszeń do CRBR wskazanych w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Do głównych zadań CRBR zalicza się przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w strukturze korporacyjnej. Publiczny charakter rejestru, pozwala każdemu na nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego.
Kto ma obowiązek zgłoszenia się do CRBR?
Obowiązkowe zgłoszenie do CRBR dotyczy:
- spółek jawnych,
- spółek komandytowych,
- spółek komandytowo-akcyjne,
- spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
- prostych spółek akcyjnych,
- spółek partnerskich,
- spółek europejskich,
- spółdzielni,
- spółdzielni europejskich,
- fundacji,
- stowarzyszeń podlegających wpisowi do KRS,
- europejskich zgrupowań interesów gospodarczych,
- spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
- trustów, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
- mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
- nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu.
W jakim terminie należy dokonać zgłoszenia?
Podmioty, o których mowa wyżej zobowiązane są do zgłoszenia w ciągu 7 dni od daty wpisania do KRS. W przypadku zmiany danych zgłoszonych do CRBR należy ją zgłosić w ciągu 7 dni od dnia powstania zmiany.
W jaki sposób należy dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenia do CRBR można dokonać za pośrednictwem https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/
Sankcje za brak zgłoszenia
Kara może zostać nałożona na podmiot, którego dane podlegają zgłoszeniu oraz osoby odpowiedzialne za zgłoszenie w następujących sytuacjach:
- w przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia w CRBR we właściwym terminie,
- w przypadku niedopełnienia obowiązku aktualizacji danych w CRBR we właściwym terminie,
- w przypadku podania informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.