Wypadek komunikacyjny – odszkodowanie z OC sprawcy

Miałeś wypadek komunikacyjny i chcesz dochodzić swojego odszkodowania z OC sprawcy? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje i wskazówki jak uzyskać maksymalne odszkodowanie.

Czynności jakie musisz wykonać po kolizji

Jeśli doszło do wypadku komunikacyjnego, wskutek którego uszkodzony został twój pojazd, a winnym wypadku jest inny uczestnik ruchu to należy Ci się odszkodowanie od ubezpieczyciela, z tytułu jego ubezpieczenia OC. W pierwszej kolejności istotne jest wezwanie policji lub spisanie stosownego oświadczenia, w którym to wskazane zostaną takie informacje jak:

-data, miejsce, godzina zdarzenia,

-dane sprawcy wypadku i poszkodowanego (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL lub nr dowodu osobistego, nr telefonu),

-dane dotyczące polisy sprawcy wypadku (nr polisy, wskazanie zakładu ubezpieczenia),

-dane pojazdów (nr rejestracyjne, marka, model),

-opis okoliczności wypadku,

-opis uszkodzeń pojazdów,

-wskazanie ewentualnych świadków i ich dane,

-podpisy sprawcy i poszkodowanego.

Warto także na miejscu zdarzenia zrobić zdjęcia uszkodzonych pojazdów.

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela

Po dokonaniu wyżej wymienionych czynności do zadań poszkodowanego należy zgłoszenie szkody do zakładu ubezpieczeń, w którym OC posiada sprawca szkody. Warto takiego zgłoszenia dokonać jak najszybciej, gdyż wówczas możemy liczyć na stosunkowo szybkie wydanie decyzji przez ubezpieczyciela. Zgłoszenia można dokonać: telefonicznie, mailowo, za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej ubezpieczyciela lub pisemnie.

Termin do którego można zgłosić szkodę z OC:

3 lata – od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i o sprawcy (lub towarzystwie ubezpieczeniowym), nie później jednak niż 10 lat od dnia wystąpienia wypadku komunikacyjnego,

20 lat – od dnia wystąpienia szkody, jeżeli wynikła ona z popełnienia przestępstwa, tj. zbrodni lub występku,

2 lata – od uzyskania pełnoletności w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z tytułu OC osoby małoletniej.

Likwidacja szkody

Ubezpieczyciel w terminie 30 dni jest zobowiązany do wydania decyzji w przedmiocie zaistniałej szkody. Termin ten może zostać wydłużony o 14 dni, w sytuacji gdy sprawa jest bardziej skomplikowana i konieczne jest ustalenie wszystkich jej okoliczności.

W trakcie likwidacji szkody ubezpieczyciel zleca wykonanie kosztorysu naprawy pojazdu, w którym określa szczegółowo koszty naprawy.

Uwaga, takie kosztorysy są zazwyczaj bezpodstawnie zaniżane, a co za tym idzie poszkodowany otrzymuje mniejsze odszkodowanie, niżeli faktycznie mu przysługuje!

Co jeżeli uznamy, iż wypłacone odszkodowanie jest zaniżone?

Wówczas należy odwołać się od wydanej decyzji. Termin na złożenie odwołania jest stosunkowo długi i wynosi tyle co na zgłoszenie szkody (patrz wyżej). W przypadku chęci zgłoszenia odwołania, warto jest zastanowić się nad zleceniem sporządzenia wykonania prywatnej kalkulacji naprawy przez rzeczoznawcę samochodowego, który to profesjonalnie wyceni rzeczywiste koszty naprawy pojazdu.

Warto wskazać, iż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów poniesionych na wydanie ekspertyzy przez rzeczoznawcę, jeśli jej sporządzenie było niezbędne do dochodzenia należnego odszkodowania.

Ponadto istotne jest, iż poszkodowanemu należy się odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kosztom profesjonalnej naprawy pojazdu (tj. zgodnie z technologią naprawy przewidzianą przez producenta i zasadami bezpieczeństwa oraz przy uwzględnieniu naprawy na częściach oryginalnych opatrzonych logiem producenta), na co również wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12.04.2018r. o sygn. akt II CNP 43/17.

Co jeśli złożone odwołanie/ reklamacja nie przyniosło żadnego skutku?

Ostatecznym krokiem, który może umożliwić uzyskanie większego odszkodowania jest skierowanie sprawy na drogę sądową, gdzie biegły sądowy dokona wyliczenia technicznych i ekonomicznie rzeczywistych kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu.

Jeśli sam masz dość walki z ubezpieczycielem (nie wypłacono Ci odszkodowania lub je bezpodstawnie zaniżono), skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże Ci wywalczyć możliwie jak najwyższe odszkodowanie.

Zapraszamy do kontaktu mailowego kontakt@radcaprawnygdansk.com.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.