Odszkodowanie za błąd medyczny

Czy wiesz, że przysługuje Ci odszkodowanie w przypadku, gdy zostałeś poszkodowanym na skutek błędu medycznego? Poniżej przedstawimy Ci podstawowe informacje w tej kwestii.

Czym jest błąd medyczny?

Przez błąd medyczny należy rozumieć działanie lub zaniechanie osoby świadczącej  usługi medyczne (np. lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, zakładu opieki zdrowotnej itp.), które powoduje powstanie szkody u pacjenta w postaci: śmierci pacjenta, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Błąd medyczny może mieć miejsce zarówno w zakresie:

-diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby,

-terapii, leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego,

-zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Kiedy możemy stwierdzić, iż doszło do błędu medycznego?

Kwestią podstawową jest tutaj wina (umyślna oraz nieumyślna). Istotne jest, iż lekarz/pracownik medyczny odpowiada za wyrządzoną szkodę poprzez: zawinione działanie, zaniechanie, zaniedbanie czy rażące niedbalstwo. Osoby te obowiązane są do zachowania należytej staranności, ponadto ich działanie jest oceniane przez pryzmat profesjonalizmu.

Ważne jest zbadanie aktualnego stanu wiedzy medycznej, gdyż ocenę czy błąd medyczny miał miejsce należy opierać na wiedzy medycznej obowiązującej w dniu wystąpienia błędu.

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na orzeczenie Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 31.01.2020r. o sygn. akt XIV C 428/19, zgodnie z którym pojęcie błędu medycznego w prawie cywilnym rozumiane jest wąsko, bowiem jako postępowanie sprzeczne z zasadami wiedzy i nauki medycznej w zakresie dla lekarza dostępnym. Wskazać także trzeba, że to właśnie na lekarzu spoczywa szczególny obowiązek dochowania należytej staranności i powszechnie obowiązujących reguł postępowania według aktualnie obowiązującej wiedzy medycznej. W zakresie pojęcia bezprawności Sąd Najwyższy przyjął, iż należy je rozumieć szeroko, jako sprzeczność z obowiązującym porządkiem prawnym, przez zasady współżycia społecznego. Przez porządek prawny należy zaś rozumieć normy obowiązującego prawa, ale też przyjęte w społeczeństwie zasady współżycia.

Kolejną istotną kwestią jaką należy spełnić, by móc mówić o błędzie medycznym jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy powstałą szkodą a zdarzeniem (polegającym jak wskazano wyżej na zawinionym działaniu bądź zaniechaniu personelu medycznego). W procesach lekarskich nie jest konieczne wykazanie związku przyczynowego o charakterze bezpośrednim i stanowczym, lecz wystarczy ustalenie odpowiedniego stopnia prawdopodobieństwa wystąpienia następstw typowych(Wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 26.04.2018r. o sygn. akt I ACa 223/16).

W stwierdzeniu czy zachodzi związek przyczynowy między błędem medycznym a szkodą, niewątpliwie pomocne są opinie biegłych sądowych, jednakże przed samym wytoczeniem powództwa zasadne jest zlecenie sporządzenia prywatnej opinii lekarskiej, która pomoże w określeniu roszczeń osoby poszkodowanej, stopnia uszczerbku na zdrowiu czy rokowań na przyszłość. 

Co przysługuje poszkodowanym wskutek błędu medycznego?

Poszkodowanym, którzy doznali uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia przysługuje:

  • zadośćuczynienie,
  • zwrot kosztów leczenia,
  • zwrot kosztów opieki,
  • zwrot kosztów transportu,
  • zwrot kosztów lepszego odżywiania,
  • zwrot kosztów adaptacji mieszkania,
  • zwrot utraconych zarobków,
  • zwrot kosztów przygotowania do zawodu,
  • renta z tytułu utraconych dochodów,
  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb.

Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, to najbliższym członkom rodziny zmarłego przysługuje:

  • stosowne odszkodowanie,
  • zadośćuczynienie,
  • zwrot kosztów pogrzebu,
  • renta obligatoryjna,
  • renta fakultatywna.

W jaki sposób walczyć o należne odszkodowanie za błąd medyczny?

Aby uzyskać odszkodowanie z tytułu błędu medycznego, należy w pierwszej kolejności zgłosić swoje roszczenie do podmiotu, który jest odpowiedzialny za wynikłą szkodę, tj. szpital/ placówka medyczna lub lekarz.

W przypadku, gdy otrzymamy odpowiedź odmowną, a tym samym nie uzyskamy należnego nam odszkodowania lub ubezpieczyciel nie zamierza wypłacić pieniędzy z polisy OC, należy sprawę skierować na drogę sądową. Wówczas konieczne jest sporządzenie pozwu oraz skompletowanie całej dokumentacji medycznej. Pomocne na tym etapie jest także skorzystanie z wiedzy specjalistów, którzy mogą sporządzić prywatną opinię medyczną, która to jak wskazano już wyżej pomoże w sprecyzowaniu roszczeń poszkodowanego.

Niestety walka o odszkodowanie z tytułu błędu medycznego nie należy do łatwych, dlatego też współpracujemy z orzecznikami, którzy specjalizują się w kwestii wydawania opinii medycznych.

Jeśli sam jesteś osobą poszkodowaną i chcesz dochodzić należnych Ci roszczeń to zapraszamy do kontaktu mailowego kontakt@radcaprawnygdansk.com.pl lub za pomocą formularza kontaktowego.