Blokada alkoholowa


Blokada alkoholowa – możliwość wcześniejszego prowadzenia pojazdów mechanicznych po utracie prawa jazdy

Jednym z pierwszych pytań, które pojawiają się w przypadku utraty prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu jest to, kiedy skazany będzie mógł ponownie prowadzić pojazd mechaniczny i czy jest możliwość skrócenia okresu zakazu. Obecnie jedynym rozwiązaniem jest możliwość uzyskania zgody sądu na poruszanie się pojazdem mechanicznym wyposażonym w blokadę alkoholową.

Czym jest blokada alkoholowa? To urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Najprościej obrazując kierowca po spożyciu alkoholu nie będzie mógł uruchomić pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową.

Kiedy i w jaki sposób można starać się o zgodę na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową?

Zgodnie z art. 182 kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Zgodnie z tym pierwszym warunkiem uprawniającym do złożenia wniosku o zmianę środka karnego jest upływ czasu, przykładowo skazany, któremu prawo jazdy zatrzymano na cztery lata z dniem 1.02.2022 r., będzie mógł starać się o zmianę środka karnego z upływem 1.02.2024 r. Dodatkowym warunkiem, który należy stwierdzić jest odpowiednia postawa sprawcy. Należy udowodnić, że postawa, właściwości, warunki oraz zachowanie sprawcy w okresie wykonywania środka karnego pozwalają na wniosek, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Wniosek o zmianę środka karnego składa się do Sądu, który wydał orzeczenie. We wniosku należy szczegółowo umotywować swoje żądanie oraz jego zasadność, biorąc pod uwagę m.in. sytuację osobistą sprawcy, wykonywany zawód itd.

Po uprawomocnieniu postanowienia sprawca może podjąć dalszą procedurę celem przywrócenia uprawnień.

Do wad blokady alkoholowej należy zaliczyć stosunkowo wysoką cenę montażu – od kilkuset złotych oraz koszt wynajmu blokady alkoholowej. Koszty w całości ponosi sprawca.

Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu wniosku? Zachęcamy do kontaktu z kancelarią kontakt@radcaprawnygdansk.com.pl lub za pomocą formularza kontaktowego a my ocenimy zasadność wniosku i pomożemy w jego przygotowaniu.