Kara pozbawienia wolności odbywana w systemie dozoru elektronicznego


Kiedy jest możliwe odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektrycznego?

Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest możliwe po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  1. wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy (przy jednoczesnym braku spełnienia przesłanek recydywy szczególnej czy też wielokrotnej),

  2. w stosunku do skazanego zachodzi przekonanie, że zostanie osiągnięty cel zastosowanej kary, jeżeli będzie wykonywana w tym systemie,

  3. skazany posiada określone miejsce stałego pobytu,

  4. osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru,

  5. w odbywaniu kary nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek powinien zostać złożony po uprawomocnieniu się wyroku skazującego, dzięki czemu osoba przebywająca na wolności ma szansę na rozpatrzenie wniosku przed pójściem do zakładu karnego. W sytuacji, gdy skazany rozpoczął odbywanie kary pozbawienia wolności wniosek składa się do sądu penitencjarnego właściwego dla miejsca odbywania kary pozbawienia wolności. Wniosek powinien być rozpatrzony przez sąd w terminie 30 dni, jednak jest to termin instrukcyjny, stąd w rzeczywistości wniosek może być rozpatrzony po upływie nawet kilku miesięcy. Dlatego tak ważne, aby złożyć go, jak najszybciej bez oczekiwania na postanowienie sądu w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Do wniosku załącza się oświadczenie pełnoletnich osób mieszkających ze skazanym, w którym wyrażają oni zgodę na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w miejscu pobytu.

Przed posiedzeniem w przedmiocie zmiany sposobu wykonywania kary pozbawienia wolności do miejsca stałego pobytu przyjeżdża specjalny zespół techników, którzy oceniają czy są spełnione warunki techniczne do odbywania kary w takiej formie.

W trakcie postępowania sąd bada przede wszystkim czy zostanie osiągnięty cel zastosowanej kary. Uwagę zwraca się na postawę sprawcy, jego uprzednią karalność, status zawodowy, sytuację rodzinną.

W postanowieniu Sąd określa szczegółowo harmonogram godzin, w których skazany może opuścić miejsce stałego pobytu np. celem wykonywania pracy czy załatwienia spraw urzędowych. Harmonogram może być zmieniony na wniosek skazanego, jeżeli uzasadnia to jego sytuacja osobista np. zmiana miejsca wykonywania pracy.

Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu wniosku? Zachęcamy do kontaktu z kancelarią kontakt@radcaprawnygdansk.com.pl lub za pomocą formularza kontaktowego a my ocenimy zasadność wniosku i pomożemy w jego przygotowaniu.